• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Informacje o tytoniu

« Wstecz

Rodzaje tytoniu
Istnieje wiele różnych gatunków tytoniu. W tytoniu fajkowym najczęściej używane przez Scandinavian Tobacco Group są:

Virginia:
Virginia jest najbardziej powszechnym ze wszystkich liści tytoniowych. Może to być osuszana naturalnie lub sztucznie. Virginia ma wysoką zawartość cukru w liściach i dlatego też posiada naturalny i słodki smak. Liście mają rozmiar od 20 do 50 cm kolor zależy od światła złoty do ciemno mahoniowego. Virginia jest stosowany w mieszankach cygar, tytoniach fajkowy, i papierosach.

Burley:
Kolor liści Burley to jasnobrązowy, czerwono-brązowy do ciemnobrązowego. Jest to drugi najczęściej używany liść tytoniu, posiada  niską zawartość naturalnego cukru, co daje pełny smak z odrobiną kakao. Liście mają taki sam rozmiar jak Virginia, ale są węższe. Burley jest stosowany w mieszankach zarówno w cygarach, tytoniach fajkowych, jak i papierosach. Burley jest używany w wielu mieszanek aromatycznych ponieważ absorbuje aromat lepiej niż inne tytonie.

Oriental:
Suszony na słońcu tytoń, uprawiany głównie w Turcji i Grecji. Po zbiorach liście są wieszane ręcznie i suszone na słońcu. Ze względu na gorący i suchy klimat liście zawierają wysoki poziom olejków aromatycznych, kolor zmienia się z zielonego w złoty i ciemny pomarańcz. Liście różnią się wielkością od 2 do 15 cm, która jest bardzo mała w porównaniu z liściami Virginia i Burley.

Latakia:
Drobnolistny, z orientalnych upraw tytoniu, rosnących blisko ziemi. Uprawiany jest tylko w dwóch miejscach na świecie, a mianowicie na Cyprze i w małych ilościach w Syrii. Suszony na słońcu, a następnie poddane fumigacji na otwartym ogniu. Daje to tytoniowi ciemny prawie czarny kolor i charakterystyczny korzenny aromat, ale końcowy smak uzależniony jest od konkretnie używanego drewna. Latakia stosowany jest głównie jako aromat w niektórych mieszanek tytoniu fajkowego.

Perique:
Bardzo rzadki rodzaj tytoniu produkowany tylko w Luizjanie, USA. Jest ona przechowywana w starych beczkach po Bourbonie, pod wysokim ciśnieniem. Jest to najmocniejszy i najdroższy ze wszystkich rodzajów tytoniu.

Black Cavendish:
Jest produkowany w oparciu o tytoń Burley i Virginia. Black Cavendish jest ciemnym liściem, a zarazem najłagodniejszy ze wszystkich podstawowych rodzajów tytoniu. Parzenie i ogrzewanie tytoniu w tym samym czasie, sprawia, że tytoń "fermentuje" i sprawia, iż tytoń ciemnieje, otrzymuje łagodny, pełny, i słodki smak.

Kentucky Dark Fired:
Częste nawożenia w okresie wzrostu sprawia, że tytoń staje się silny. Liście są wielkości od 30 do 70 cm, o kolorze ciemnobrązowym. Po wysuszeniu na powietrzu, kontynuowane jest suszenie na otwartym ogniu. Kentucky Dark Fired jest używany głównie w tytoniu do zwijarek i tabaki.